Operace kýly

Léčba kýly spočívá v uzavření kýlní branky. To lze provést prakticky jen operačně. Kýlní pasy, jako konzervativní léčba bez operace, zajistí jen ne zcela dostatečnou oporu v místě branky a jsou tak zejména prevencí zvětšování kýly. Vlastní problém ale neřeší a měly by být využívány zejména u pacientů, kteří nemohou z různých důvodů podstoupit operaci.

Podstatou operace je uzavření kýlní branky.
Při klasické operaci je branka uzavřena jen prostým zašitím. Při tom vzniká v okolí branky zvýšené napětí tkání, které pak zvyšuje riziko recidivy kýly. Proto jsou tyto operace doporučeny jen u kýl s malou brankou – do 2 cm.
U kýl s větší brankou jsou pak dnes jednoznačně doporučeny takzvané beznapěťové operace, při kterých je do místa branky vložena speciální síťka, která se do tkáně vhojí a funguje jako záplata, která výrazně zpevní celou oblast a tím vede k minimálnímu riziku opětovného vzniku kýly.
Tyto operace se pak dají provádět klasickou – otevřenou cestou, nebo za asistence videokamery – laparoskopicky.
Nejvhodnější způsob řešení a typ operace by měl vždy doporučit zkušený chirurg.

Hlavní výhodou moderních postupů – beznapěťových plastik – je pak především velmi rychlá rekonvalescence a podstatně menší omezení pacienta po výkonu. Operace jsou zpravidla prováděny v rámci jednodenní chirurgie, není tedy nutná žádná dlouhá hospitalizace. Běžné denní zátěže je pacient schopen prakticky hned po výkonu, sport, nebo větší fyzickou námahu pak může začít po 2 týdnech od operace.

Materiály – síťky – které jsou vhodné pro takové operace jsou dnes již jasně definované. Jedná se o takzvané velkoporezní síťky, které mají dostatečně velké póry a tím se do tkáně velmi rychle vyhojují, zároveň jsou velmi jemné a pacient tedy nemá pocit cizího tělesa v operované oblasti. Nejnovější síťky jsou pak i anatomicky tvarované podle místa, ve kterém se používají, mohou být i kontrastní pro následnou možnost zobrazení při vyšetření magnetickou resonancí.