HAL-RAL

Co jsou hemoroidy?
Hemoroidy jsou onemocněním velmi delikátním, intimním, nepříjemným a také častým. Jedná se vlastně o křečové žíly v konečníku. Projevují se jako zduření a zvětšení hemoroidální žilní pleteně v konečné části střeva. Řada lidí z ostychu odkládá návštěvu lékaře a přichází k němu až ve velmi pokročilém stádiu onemocnění.

Jak hemoroidy vznikají
Hemoroidy vznikají oslabením stěny žilní hemoroidální pleteně zvýšeným tlakem na konečník, jehož následkem dochází k nárůstu žilního tlaku a následnému vychlípení žilní stěny. Žilní pleteň se zvětšuje a protlačuje přes sliznici konečník a dochází k postupném zvětšování výhřezu. Hemoroidy se vyskytují jak u žen /v těhotenství, po porodu/ tak u mužů. Častěji postihují muže a riziko jejich vzniku narůstá s věkem. Uvádí se, že nad 30 let věku trpí tímto onemocněním 50 – 70 % lidí.

Příčiny hemoroidů
Příčinami hemoroidů jsou všechny stavy, kdy dochází ke zvyšování žilního tlaku v konečníku. Jedná se zejména o zácpu a intenzivní tlačení na stolici, obezitu, těhotenství a stravu s nízkým obsahem vlákniny. Své hraje také alkohol, kouření a nadměrné pití kávy a nelze zapomenout ani na dědičnost, která se podílí na kvalitě žilní stěny.

Jak se hemoroidy projevují?
Hlavním příznakem hemoroidů je svědění, nepříjemné pocity v konečníku, bolest a krvácení. Krvácení může být někdy jen slabé jako stopa na toaletním papíře, nebo velmi intenzivní. Obvykle se objevuje právě při vyprazdňování. Někdy se objevuje bolest, která může signalizovat komplikace. Občas pozorujeme jasně červenou krev a podrážděnou kůži v okolí konečníku, vlhký, mokvající konečník. Hemoroidy průběhem času vyhřezávají z konečníku ven jako drobné bouličky, které lze zpočátku zasunout dovnitř. Později zůstávají vyhřezlé trvale.

Komplikace hemoroidů
krvácení různé intenzity
trombóza – ucpání žilního uzlu sraženou krví projevující se zarudnutím a bolestivostí.


Léčba hemoroidů
Konzervativní 
– vhodná u I. stupně jako podpůrná terapie

Miniinvazivní
– vhodná u I., II. a III. stupně

– výhodou je ambulantní ošetření 
– Barronova metoda – ligace hemoroidálních uzlů
– Sklerotizace
– Koagulace

Chirurgická
Operace dle Milligana – Morgana Excise jednotlivých hemoroidů s podvazem jejich cévní stopky.

– Longova metoda – za použí staplerové techniky


HAL-RAR metoda 
Spadá do miniinvazivních výkonů.
Principem je nalezení přívodné cévy do hemoroideálního uzlu pomocí ultrazvuku s následným podvazem dané cévy. Řešíme tak příčinu hemoroideálního uzlu. (Metoda HAL).
Poté se vstřebatelným pokračujícím stehem prošije, vytáhne a fixuje prolaps anální sliznice. (Metoda RAR).

Výhody
– využití u II. – VI. stupně.
– minimum komplikací
– Krátká hospitalizace (v režimu jednodenní chirurgie)
– výrazně nižší bolestivost
– brzký návrat do běžného režimu