HAL-RAL

Hemoroidy jsou onemocněním velmi delikátním, intimním, nepříjemným a také častým. Jedná se vlastně o křečové žíly v konečníku. Projevují se jako zduření a zvětšení hemoroidální žilní pleteně v konečné části střeva. Řada lidí z ostychu odkládá návštěvu lékaře a přichází k němu až ve velmi pokročilém stádiu onemocnění.

Co jsou hemoroidy?
Hemoroidy jsou onemocněním velmi delikátním, intimním, nepříjemným a také častým. Jedná se vlastně o křečové žíly v konečníku. Projevují se jako zduření a zvětšení hemoroidální žilní pleteně v konečné části střeva. Řada lidí z ostychu odkládá návštěvu lékaře a přichází k němu až ve velmi pokročilém stádiu onemocnění.

Jak hemoroidy vznikají?Hemoroidy vznikají oslabením stěny žilní hemoroidální pleteně zvýšeným tlakem na konečník, jehož následkem dochází k nárůstu žilního tlaku a následnému vychlípení žilní stěny. Žilní pleteň se zvětšuje a protlačuje přes sliznici konečník a dochází k postupném zvětšování výhřezu. Hemoroidy se vyskytují jak u žen /v těhotenství, po porodu/ tak u mužů, častěji postihují muže a riziko jejich vzniku narůstá s věkem.Uvádí se, že nad 30 let věku trpí tímto onemocněním 50 – 70 % lidí.

Příčiny hemoroidů
Příčinami hemoroidů jsou všechny stavy, kdy dochází ke zvyšování žilního tlaku v konečníku. Jedná se zejména o zácpu a intenzivní tlačení na stolici, obezitu, těhotenství a stravu s nízkým obsahem vlákniny. Své hraje také alkohol, kouření a nadměrné pití kávy a nelze zapomenout ani na dědičnost, která se podílí na kvalitě žilní stěny.

Jak se hemoroidy projevují?
Hlavním příznakem hemoroidů je svědění, nepříjemné pocity v konečníku, bolest a krvácení.Krvácení může být někdy jen slabé jako stopa na toaletním papíře nebo velmi intenzivní. Obvykle se objevuje právě při vyprazdňování. Někdy se objevuje bolest, která může signalizovat komplikace. Občas pozorujeme jasně červenou krev a podrážděnou kůži v okolí konečníku, vlhký, mokvající konečník. Hemoroidy průběhem času vyhřezávají z konečníku ven jako drobné bouličky, které lze zpočátku zasunout dovnitř. Později zůstávají vyhřezlé trvale.

Komplikace hemoroidů

Krvácení
Nejčastější komplikací hemoroidů je krvácení. To může být jen stopové, ale také velmi rozsáhlé. V případě dlouhodobého krvácení z hemoroidů může dojít ke vzniku chudokrevnosti, v extrémně závažných případech rozsáhlého krvácení až k ohrožení na životě.

Trombóza
Jedná se o ucpání žilního uzlu sraženou krví. Projevuje se jako zatvrdlá boulička s výraznou bolestivostí. Tato boulička může prasknout a mírně krvácet. Někdy spontánně odezní, jindy postiženého přivádí k lékaři. V případě letitých neléčených hemoroidů spojených s výhřezem sliznice konečníku může dojít k rozsáhlé trombóze s následným odumřením části sliznice. Tento stav je velmi závážný.
Na co si dát pozor?
Kromě všech nepříjemností, které hemoroidy přináší, bývá problémem také jejich možná záměna s dalšími onemocněními střev. Jedná se například o výchlipky tlustého střeva, polypy, kondylomata, fisury, záněty nebo nádory. Pokud se tedy objeví příznaky jako je krvácení z konečníku, hmatné bouličky nebo výtok hlenu, je třeba vždy navštívit lékaře a dovyšetřit tlusté střevo pomocí kolonoskopického vyšetření.
Ve většině případů jsou naštěstí na vině právě hemoroidy. Nicméně s jistotou to potvrdí jedině lékař. V případě podezření na závažné onemocnění je třeba myslet na to, že včasný záchyt onemocnění střev je rozhodujícím faktorem pro jeho úspěšou léčbu. Proto překonání studu rozhodně stojí za to.

Léčba hemoroidů
Potíže s hemoroidy lze léčit také konzervativní terapií, semiinvazivní terapií a v neposlední řadě klasickou chirurgickou cestou.

Konzervativní terapie je vhodná u I.stupně , kde lze zvolit jak lokální tak i celkovou léčbu. Konzervativní terapii je možné využít dále jako podpůrnou, doplňující při dalších stadiích, hemoroidálního onemocnění či komplikacích.

Další skupinou je miniinvazivní léčba, která je používána především pro řešení hemoroidů I., II., ev. u III. stupně sem patří například Barronova metoda ligace hemoroidálních uzlů, sklerotizace, koaugulace, kryace toto jsou metody založené na destrukci hemoroidálního uzlu. Výhodou je ambulantní provedení výkonu, vhodné je opakovaní při větším rozsahu hemoroidální nemoci. Tyto metody nejsou vhodné u IV.st.

HAL-RAR metoda spadající do miniinvazivních výkonů
Principem celé operace je nalezení a potvrzení přívodné cévy do hemoroidálního uzlu pomocí ultazvuku s následným podvazem dané cévy zásobující hemoroidální uzel. Podvazem cévy řešíme příčinu hemoroidálního uzlu a ev. progresi hemoroidů v dané lokalitě. Poté se pomocí vstřebatelného pokračujícího stehu provede prošití a mukopexe /vytažení a fixace/ ev. prolapsu anální sliznice.
Výhodou HAL-RAR metody je bezesporu využití v indikační škále u II – IV st ,s minimem možných komplikací díky technice dané operace. Dle provedených studií vykazuje tato metoda až 95% úspěšnost. Výkon je proveden ambulantní cestou ev. za krátkodobé hospitalizace s minimálním rizikem možných chirurgických komplikací při kauzálním ošetření hemoroidální nemoci.
Metoda HAL je obzvláště účinná u hemoroidů II. a III. stupně a společně s RAR u některých hemoroidů III. a většiny hemoroidů IV. stupně. Společně tvoří jednu z nejméně invazivních používaných metod.

Jak to funguje konkrétně?

Systém HAL
Do análního otvoru se v lokální anestezii zavede miniaturní ultrazvukový přístroj. Ten chirurgovi umožní přesnou lokalizaci cév zásobujících hemoroidy krví. Dané cévy se následně podváží vstřebatelným stehem. Zamezí tak dalšímu průtoku krve do hemoroidální uzlu. V dané oblasti je minimální citlivost, proto lze zákrok provést bezbolestně pouze v lokální anestezii.

Systém RAR
Zákrok při prolabujících hemoroidech může pokračovat vytvořením pokračujícího stehu od podvazu hemoroidálního uzlu směrem dolů . Přístroj je navržen tak, aby jehla zachytila pouze vyhřezlou tkáň hemoroidu. Konce nitě se svážou dohromady a stáhnou se k prvotnímu podvazu hemoroidálního uzlu . Výsledkem je vtažení hemoroidů zpět do místa vzniku. Tkáň se zajizví a snadno se začlení zpět do análního kanálu. Zákrok je prováděn v celkocé anestezii.
Léčba IV st. hemoroidální nemoci invazivními chirurgickými metodami operace dle Longa/pomocí staplerové techniky/ a klasická operace dle Morgan Milligena, není tak komfortní a vyžaduje vždy minimálně krátkodobou hospitalizaci v nemocnici.

Výhody ošetření jsou provedení výkonu ambulantně ,výrazně menší bolestivost ve srovnání s klasickým chirurgickým přístupem , minimální riziko komplikací a možných recidiv,krátká rekonvalescence a brzký návrat do společenského a pracovního života.